RG-RAP2260 - 1
RG-RAP2260 - 2
RG-RAP2260 - 3
RG-RAP2260 - 4
RG-RAP2260 - 5
RG-RAP2260 - 6
RG-RAP2260 - 7
RG-RAP2260 - 8
RG-RAP2260 - 9
RG-RAP2260 - 10
RG-RAP2260 - 11
RG-RAP2260 - 12
RG-RAP2260 - 13
RG-RAP2260 - 1
RG-RAP2260 - 2
RG-RAP2260 - 3
RG-RAP2260 - 4
RG-RAP2260 - 5
RG-RAP2260 - 6
RG-RAP2260 - 7
RG-RAP2260 - 8
RG-RAP2260 - 9
RG-RAP2260 - 10
RG-RAP2260 - 11
RG-RAP2260 - 12
RG-RAP2260 - 13
Picture
Compare
RG-RAP2260 Reyee Wi-Fi 6 AX3000 High Performance Multi-G Ceiling Access Point
Hotel, Restaurant, Shopping Mall, Meeting Room, Railway Station, etc.
Models
Series
Datasheet Sales Enquiry
Add to Favorites
Highlight Features
  • Ultra-high performance Wi-Fi with 2.97 Gbps throughput.
  • 500+ client connections, with better multi-user experience.
  • Internet access with 2.5 Gbps uplink for the future.
  • Easy installation of an extra AP with Reyee Mesh Technology.
  • Standalone captive portal, easy to enable Wi-Fi authentication.
Sales Enquiry
Features
Build Fast Wi-Fi Network for the Future
InterfaceInstallation
  • AX3000
    Wi-Fi 6
  • 2.5 Gbps
    Wired Uplink
  • Reyee Mesh
    Technology
  • Standalone
    Authentication
  • Free Cloud
    Management
  • AX3000
    Wi-Fi 6
  • 2.5 Gbps
    Wired Uplink
  • Reyee Mesh
    Technology
  • Standalone
    Authentication
  • Free Cloud
    Management
Better Multi-User Experience in High-Density Scenarios
Performance upgrades, 500+ client connections.
Boost You Internet Speed with 2.5 Gbps Uplink.
Build a network for the future, protecting investments.
Wireless2975 Mbps
Wired2500 Mbps
Easy Installation of an Extra AP with Reyee Mesh
No cabling, and ease of use.
Flexible Wi-Fi Authentication
Standalone captive portal, easy to enable Wi-Fi authentication based on Ruijie Cloud only.*
* The new firmware to be released in 2023 Q2 will provide standalone portal authentication.
Cloud, Make Your Business Easy
  • Self-organizing Network (SON)
  • Centralized Network Management
  • Scenario-based Configuration
  • Cloud Portal Authentication
  • Remote Monitoring and Maintenance
Key Specifications
Product Information
Product Type
Product Type
  • Ceiling AP
Hardware Specifications
Wi-Fi Radio
Radio design
  • Dual-radio
    4 spatial streams
    ● 2.4 GHz: 2 x 2, MU-MIMO
    ● 5 GHz: 2 x 2, MU-MIMO
Maximum wireless data rate
  • 2974 Mbps
6 GHz wireless data rate
  • No
5 GHz wireless data rate
  • 2401 Mbps
2.4 GHz wireless data rate
  • 573 Mbps
Antenna
Antenna
  • 2.4 GHz: 2 built-in omnidirectional antennas
    5 GHz: 3 built-in omnidirectional antennas
Dimensions and Weight
Product dimensions (W x D x H)
  • 194 mm x 194 mm x 45.1 mm (7.64 in. x 7.64 in. x 1.78 in.) (excluding the mounting bracket)
Color
  • White
Weight
  • ≤ 0.65 kg (1.43 lbs.) (without packaging materials)
Port Specifications
Number of 10/100/1000BASE-T ports
  • 1
Number of 10/100/1000/2500BASE-T ports
  • 1
Power Supply and Consumption
Power supply
  • ● DC power adapter
    ● PoE/PoE+
Local power supply
  • Yes, one DC power connector (12 V, 2 A)
Dimensions of the DC connector
  • Outer diameter: 5.5 mm (0.22 in.)
    Inner diameter: 2.1 mm (0.08 in.)
    Depth: 10 mm (0.39 in.)
PoE budget
  • No
Maximum power consumption
  • 18 W
Environment and Reliability
Operating temperature
  • 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Mounting options
  • Ceiling/Wall
IP rating
  • IP41
Software Specifications
WLAN
Maximum number of associated wireless clients
  • 64 (2.4 GHz)
    512 (5 GHz)
    512 (2.4 GHz and 5 GHz enabled)
Maximum number of devices that can be managed
IP Service
IPv6
  • Yes
Order Information
Access Point
Mounting Bracket
Cross Pan Head Screw 2
Expansion Anchor 2
Quick Start Guide 1
Warranty Card 1
Package Weight  0.85 kg
Package Dimension (w x d x h)  222 mm x 220 mm x 68 mm